How Much Does Nutrisystem Cost in 2018?

3123 Nutrisystem Consumer Reviews and Complaints

Nutrisystem Diet
Nutrisystem offers separate plans for men and women, with different options and price points customized to your weight loss goals. To figure out the monthly cost of hay: The food is attractively packaged, and offers a wide variety for everyone's taste. The Men's plans contain one more snack per day than the Women's Plans. Free Zone costs nothing.

What You Get For Your Money

Nutrisystem

To be clear, this means that 5 days out of the week, customers stick to Nutrisystem foods and then on the other 2 days, called "flex days," they prepare their own meals.

Remember, only the more expensive "Uniquely Yours" plan contains frozen meals one per day. The other plans are "shelf-stable" food only. The problem with auto-delivery is that if you want to cancel before the second month, you will likely be stuck paying substantial penalties.

If you sign up under the Uniquely Yours plan and choose Weekends My Way, then your delivery will include frozen food items as well 28 frozen meals for the 4 week period. Listed below are all the current Nutrisystem plans, along with their prices and what they include.

The women's plans are listed first, followed by the men's plans. Auto-Delivery commits you for more than one month. There is a major penalty for cancellation of Auto Delivery. Scroll to the bottom of this page for details. The Men's plans contain one more snack per day than the Women's Plans.

Each of Nutrisystem's plans gives dieters the option of ordering with or without monthly Auto Delivery. The upside of Auto Delivery is that it gives you a discount on the overall price. Nutrisystem has made the discount so large, that most people find they have no choice but to order the Auto Delivery option.

With the auto-delivery option, you have only 2 weeks to ask for a full refund. If you cancel within the first 14 days, you can return the remaining food for a refund, minus the shipping costs. I have been on Ntrisystem now for 11 days. The first week I was hungry but I expected that. If you expect to lose weight you will have to cut down the number of calories you consume. I know I was consuming way to many.

As you get older you need to consume even less and also increase your exercise. The food quality varies but I have not had prolems eating anything. It is very convenient. I follow the program exactly and add in all of the foods they recommend. I have even eaten out 2 times! So far so good for me and I will continue as I have over 50 to lose..

Unless you plan on eating this food for the rest of your life!!! And my goal to lose is 30 lbs. I think the food is good. This is a diet people! The food comes with a complete book on what else you can eat in addition to the pre-packaged foods. I just started this diet 1 week ago.

I was on the Medi-Fast Diet and they give you a book on the program. There were instructions on how to substitute food, exercise and how to go off the diet successfully. I decided to try Nutrisystem as I got tired of the same Medi-Fast food.

Nutrisystem needs to do the same. Give us a book of instructions!. So far I have only gained weight. The food was completely awful. I had horrible stomach cramps and the snacks were overly salty. Too much soy soy can change estrogen levels in women. Customer service was a joke. I do not recommend this diet at all. Save your money and buy locally grown fresh food. I lost over 50lbs on NutriSystem. The food was not horrible at the time, but it is hard to maintain that weight loss once I was off the program like any diet I guess.

I would recommend it for anyone who does not have time to prepare healthy meals for themselves. I tried to restart the program after I gained some weight back though, and I couldnt bring myself to eat the food again. Eat all the green vegtables and red meat you can. Then add store bought frozen meals and create your own diet. It is cheap and healthy.

I did it and lost 32 lbs the first month! This diet is great i love it and it works for me perfectly. I have been on this diet for 3 weeks and have lost 19 pounds.

I lost over 90 pounds on Nutrisystem in less than a year. I am on my second week of NutriSystem and I have to say most of the food is horrible. I have had a few good things, but overall I will not purchase another month of food. It is very low in sodium. You need to eat more dairy if you are having feeling stinky. Do something that works for you. Nutrisystem has worked for a lot of people because it is showing healthy food choices and portions.

Many people enjoy the food! Americans are so used to eating gigantic portions that you get upset when the right amount is offered to you. Be fat or not…the choice is yours — whether it is nutrisystem or not — you should compliment those who are trying to do something about their weight.

Its not my fault im addicted to food. And eating fruits and vegetables is not considered unhealthy! How much does mouse food cost per month? How much does NYU cost per month? How much does it cost to feed an Arabian horse per month? This answer varies greatly depending on where you live. If you live somewhere that you horse can live on pasture and rarely have to feed hay, then it is going to be a lot cheaper to feed your horse than if you lived somewhere that had snow most of the year and therefore, you are feeding each horse at least 4 flakes of hay per day.

Not only that, but it also depends on if you need to feed your horse grain or not. Horses that are just pasture ornaments do not need as much grain as horses who are being ridden heavily.

And then of course, you have to take into consideration supplements as well. Horses who are on supplements have a more expensive feeding cost than those that are not. If you are looking to see how much your horse's feed costs in a month, you can use the calculator below found in the "Related Links" section. To figure out the monthly cost of hay: Take the number of flakes you feed your horse in a day and multiple it by 30 days in a month.

Take that number and divide it buy the number of flakes in a bale of your hay and then multiply that final number by the price you pay per bale of hay. You feed your horse 4 flakes of hay a day and your bales have 8 flakes of hay in them. Just remember that usually in the summer you would be able to feed less hay and in the winter you feed more hay -- so that's just an average.

For calculating grain prices: Take the number of pounds of grain that you feed your horse and multiply it by Take that number and divide it by the weight of the bag of grain usually in pounds and then multiply it by the price per bag. This formula has to be done for EACH kind of feed that you give and then the prices are added together for a final "grain price" Example: You feed your horse.

How much do virtual receptionists cost per month? On average they are dollars a month. Sounds pensiveness but in the long run it is cheaper than doing contracts. It would also hurt your business. How much does o2 mobile cost per month? The lowest rate starts at Unlimited texts start at The highest package has unlimited text and voice and runs How much does it cost per month for Quest internet?

How much does a white iPhone 4 cost per month? I don't know how much it is but I really want one so bad I would like the white one not black.

How much does it cost per month to smoke electronic cigarettes? That depends entirely on your 'habit' and usage. How much does Banner Life Insurance cost per month? There are many examples of different life insurance rates on the Banner Life Insurance site.

They have other examples on their site and also an online quote available. How much does Sprint TV cost per month? What is a nutrisystem diet for? Nutrisystem is one of the most popular ways to lose weight. It is a program where the company will deliver a variety of pre-packaged meals to your home.

How much does it cost to stable a horse per month? The cost of stabling a horse monthly will vary greatly from area to area. In the USA it goes mostly by how close you are to an urban area with the prices getting higher the closer you are to a city.

On top of that you have to add in Vet bills and Farrier costs. The stable may or may not provide bedding and feed. How much does it cost per month to have a horse?

It depends on what kind of feed you get, what kind of horse it is, how much you have to pay your ferrier, and how much space the stable and paddock takes up. How much does the Nutrisystem weight loss program cost?

Depending on personal preference and management. How much does 3G cost per month? The cost of your 3G internet usage will depend on which company you are paying. Go to their website and look at the prices, or ring their helpline. The prices differ a lot between companies, and between contracts and pay as you go.

Choose a video to embed